Po wielu, wielu latach, Zgorzelec powrócił znowu na brydżową mapę Polski i powrócił w imponującym stylu.

Przypomnę tylko, że na mapie tej funkcjonował na przełomie lat 60-tych i 70-tych z imprezą pod nazwą Międzynarodowy Kongres Trzech Granic. Niestety w roku 1972,  zaplanowany w kalendarzu PZBS kongres, zostaje przez organizatorów odwołany i od tego czasu impreza znika z kalendarza centralnego

W tym roku zgorzelecka grupa zapaleńców, przy wsparciu władz samorządowych regionu, kongres ten reaktywowała, wprowadzając do terminarza, dawno zarzucony przez wszystkich organizatorów, turniej indywidualny i to od razu o randze Mistrzostw Polski.. Frekwencja nie była imponująca, a szkoda.

Niech żałują ci, co nie przyjechali bo warunki do gry były znakomite, grało się bowiem w pięknej  hali sportowej w której swoje boje toczą koszykarze. Mimo upałów, akurat panujących w tym czasie, temperatura w hali była odpowiednia, do tego życzliwi organizatorzy, sprawna ekipa sędziowska no i ten indywiduel, co sprawia, że w mojej ocenie w skali od 0 do 10, imprezie, gdyby mnie o to pytano, przyznałbym  punktów 11.Niewątpliwie na ocenę tę wpływa również gwarantowana pula nagród, jak również fakt, że po zakończeniu imprezy, wśród tych, którzy pozostali na sali zostało rozlosowanych ponad 50 nagród rzeczowych o wartości około 100 zł. każda, a wszyscy uczestnicy turnieju GP zostali obdarowani drobnymi upominkami.

Brawo i tak trzymać.

Teraz kilka słów o rozdaniach.

W półfinale indywiduela jest takie rozdanie:

 E.Nikt  AQ853

 KQ109
 AK106
 6
 QJ52
 AJ8654
 73
   104
 AK109864
 32
 9
 KJ972
 73
 –
 1QJ8542

Nikt z grających nie doszedł tutaj do wielkiego szlema. Dlaczego u mnie nie to wiem,  zajmowałem pozycję S a licytacja przebiegała:

 

N         E         S          W

_         3      Pas       4

x         Pas     4         5

x         5      5         Pas

6      7       Pas        Pas

x         Pas     Pas       Pas

Za + 8oo miałem 34%. Szlemik wypłacał 66%. Oczywiście szlem dawał tych procentów komplet.

W GP rozdania były jakie były, ale ostatnia dziesiątka była wyjątkowa. Na te 10 rozdań, na linii WE szło dwa szlemy i jeden szlemik z rozgrywką których nie było żadnych problemów, natomiast na  linii NS szlemik, którego wygranie wymagało trafienia rozgrywki, no i dość przezornego zachowania się przed  tym trafieniem.

Teraz trochę o” farcie”. Mam na tym polu osiągnięcie nie lada, udało mi się zagrać w kolor wroga mając atuty dwa do dwóch, na szczęście tylko na wysokości trzech, a fart polegał na tym że przeciwnik tego nie skontrował??? Widocznie uznał, że kontra tego maksa który zdobył i tak nie zwiększy. Faktem jest, że miał rację, ale jakieś takie minimalistyczne podejście do życia.

Tutaj też usłyszałem o innym sposobie zwiększania fartu. Nie wiem czy to jest odkrycie zgorzeleckie, czy też już było praktykowane wcześniej. No i nie wiem też czy działanie o którym usłyszałem było zamierzone czy też zupełnie przypadkowe, tym niemniej sposób jest pomysłowy.

Gra się jak wiadomo w sektorach dość wyraźnie pooddzielanych od siebie. Jako para chodząca patrzymy na kogo mamy grać w następnej rundzie. Równocześnie przyglądamy się sąsiednim sektorom kto gra na stoliku o takim samym numerze na którym mamy grać za chwilę. I teraz mogą zajść dwie korzystne dla nas okoliczności, na stoliku o numerze właściwym na linii NS może grać słaba para (oczywiście według naszej oceny), to po pierwsze. A po drugie, zawodnicy którzy mają grać na linii WE przy tym stoliku jeszcze się przy nim  nie zjawili. Już mamy zapowiedź fartu, siadamy szparko przy tym stoliku i rozpoczynamy grę. Jeśli mamy fartu więcej, to sędzia, by nie dawać średnich, posadzi parę, która przyszła zagrać na nasze miejsce, no i jeśli mamy ten fart do końca to uzyskujemy wynik lepszy niż gdybyśmy osiągnęli na stoliku właściwym.

No ale fart kosmiczny to taki:

 KQ109432
♥ J1053
 3
 3
 AJ5
 –
 AKD6
 A87652
   6
 KQ96
 98542
 KQ9
 87
 A8742
 J107
 J104

Gramy ostatnie rozdanie turnieju GP i jesteśmy w ścisłej czołówce. Przeciwnik dochodzi do 7 trefli i gra to z rekontrą. Lew idzie 13 i  inaczej nie można. I oto zdarza się cud, czapowy kontrakt zostaje przegrany. Zamiast czystego zera dostajemy czystego maksa. To się nazywa mieć fart. No ale są jednak granice fartu, bowiem para z którą rywalizowaliśmy od pewnego czasu o czołowe miejsce w turnieju w tym rozdaniu też zaliczyła maksa tyle, że na przeciwnej linii, licytując i realizując 7 karo.

Czego wszystkim życzę (maksów, oczywiście), życząc również udanych impasów, zwłaszcza tych ćwiczebnych.

Lech Warężak

PS.

Dzięki Sławkowi Zimniakowi oraz Darkowi Marczakowi mamy zdjęcia z tego turnieju. A dzięki, jak zwykle nieocenionej pomocy Małgosi Turskiej-Marcinowskiej, zdjęcia te można obejrzeć w galerii do której link poniżej.

Galeria Turnieju Trzech Granic

PS.2

Muszę niestety dokonać sprostowania za swoją pomyłkę. Zdjęcia w galerii z tego turnieju zawdzięczamy co prawda Sławkowi, ale innemu, a mianowicie Zagórskiemu. Za pomyłkę przepraszam jednego Sławka, a podziękowanie dla tego drugiego też się należą, chociaż za co innego. A a za co to On już wie.

No i jeszcze składam podziękowania Pani Katarzynie Ochońskiej z Urzędu Miasta Zgorzelec za podesłanie kilku profesjonalnych zdjęć.

 

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *