Najważniejsze by się dobrze bawi

Rutynowany zawodnik unika jak ognia sytuacji gdy musi coś „postawić”, ale są sytuacje „bez wyjścia”.  Jest nawet takie określenie kontry do wyboru; albo my postawimy 800 albo przeciwnik zapisze swoje +1.

No ale gra się we dwóch i warunkiem sukcesu jest między innymi zaufanie do partnera. Popatrzmy zatem na rozdanie następujące.

Turniej na maksy, obie po, rozdawał N i jako rozdający mamy kartę: AJ6543, 6, 93, KQ83. Jakby na to nie patrzeć to otwarcie mamy, więc otwieramy 1♠. LO pasuje a partner licytuje 2♠. RO po namyśle licytuje 3 a my pasujemy. Ten z lewej podnosi to do czterech a partner kontruje. I co teraz?

Otwarcie mamy słabe, ale układowo karta jest niezła. Sytuacja jak z tą kontrą do wyboru albo my im albo oni nas!!  Trochę niechętnie licytujemy ( może na mniejszy obrót) 4♠, ale przeciwnik to kontruje. Trudno,  gramy po wiście Q.

Całość wygląda następująco:

♠ A J 6 5 4 3
♥ 6
9 3
♣ K Q 8 3
♠ K 10 9 ♠ 8 7
♥ K J 9 8 2  Q 10
♦ K 6  A Q J 7 5 2
♣ A J 10 ♣  96 4
♠ Q 2
 A 7 5 4 3
10 9 4
♣ 7 5 2

Przypomnę licytację:

N         E         S          W

1♠        Pas      2♠?     3

Pas      4      x          Pas

4♠       x        Pas      Pas

Pas

I teraz trochę dekoncentracji i zamiast bez dwóch, padamy bez czterech a przeciwnik zapisuje sobie 1100. Najciekawsze jest to, że prawie naturalny wist pikowy wypuszcza  cztery kier. Inna sprawa, że być może po pasie S, przeciwnik do owych 4 kierów nie dojdzie, ale jak dojdzie do trzech bez atu, to bez wistu pikowego kontrakt ten pójdzie i zero też będzie, ino trochę mniejsze.

Ten brydż jednak jest grą o niekończonych możliwościach.

4 Komentarze

  • Lech Warężak

   Aniu, to co Ty piszesz na temat zasad kontry do wyboru to jest to MINIMUM. Przecież przeroby mogą być, ba nawet bywają większe. A kontra jest dalej kontrą i to do wyboru.

 • wojtek l.

  A gdzie multi?
  Ręka N – po partii – do otwarcia 1 pik (a potem zostawienia kontry na 4 kier) się nadaje jak kura do karety?
  Na 3 ba wist w pika z ręki N jest chyba jedyny logiczny?
  Pozdrawiam

  • Lech Warężak

   Wojtku, może i masz rację z tym otwarciem, chociaż wielu graczy z taką ręką otworzy jednak 1 pik. A co do wistu, to sam wiesz że jest z tym różnie, ale prawdą jest że wist pikowy jest naturalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *