OBRONA W/S 1 TREFL (Polski) i każdy inny(wersja 3)
Autorzy: Wojciech Raczyński (90% wkładu)
Jerzy Poznar (10% wkładu)
Nazwa: „DZIKI PIK”
Obrona przeciw „polskiemu treflowi” stoi na założeniu, że ONI: wiedzą mniej, zostaną zaskoczeni i/lub nie będą mieli przestrzeni do swobodnej licytacji na wysokości „prostego”. Ponadto, w grze na max-y dopuszczalne jest „postawienie” – 800 przy grze na wysokości 2, bo „jajo jest jajem, a 2 maxy z nawiązką zrekompensują stratę”. Ponadto, ultra agresywne 1PIK „zabiera” 3 odzywki, a „daje” tylko 1 („kontrę” – „niewiadomo jaką”). Drugim aspektem jest to, że obrona powinna zawierać opcję „wciągnąć i skontrować”, która wykorzystuje klasyczną sekwencję WJ (licytacja jednostronna): 1T – 1K – 1C(!) o znaczeniu: 12+PC i 3+ kiery.
Dlatego PAS, bezpośrednio po otwarciu 1 TREFL, jest dwuznaczny, z ręką niezerową i ekwiwalentem układowym. Wykorzystuje się fakt, że licytacja (w przypadku systemów licytacyjnych „wspólny język” i „precision”) nie wygaśnie. To może doprowadzić do pozycji, w której możemy rozpocząć kontrowanie przeciwnika po wciągnięciu na odpowiednią wysokość (również na wysokości 1!), lub powalczyć o (bardzo bezpieczny) kontrakt częściowy (lub „wykradnięcie” rozdania), posiadając większą wiedzę o rozdaniu.
Znaczenia poszczególnych odzywek:
N E
1TREFL ?
PAS(!) –a) min 4 kara; tak jak klasyczne wejście 1 KARO (8-15PC), lub
b)8-11 PC; 4-4 kiery i piki (jak „warszawskie karo”)*)
KONTRA – jak kontra na 1TREFL (wywoławcza lub objaśniająca)
1KARO(!) – 5+kierów (jak klasyczne wejście 1 kier)
1KIER(!) – 5+ pików (jak klasyczne wejście 1pik)
1PIK(!) – 0-11 PC; nic nie mówi o pikach; ręka, z którą wszyscy dają pasa *)
INNE – jak otwarcia w WJ (lub inny stosowany przez Ciebie system licytacyjny)
*) Wariant b) ma teoretyczne uzasadnienie. Wymaga jednak zapamiętania i przetestowania. Dla stałych par o dużym potencjale w zapamiętywaniu ustaleń. Można z niego zrezygnować bez szkody dla konstrukcji całego systemu. W takim przypadku tego typu ręce licytujemy przez 1 PIK. W początku stosowania tej obrony radzę nie grać tą modyfikacją (dla prostoty).
**)UWAGA: istnieje możliwość podejmowania skrajnych decyzji licytacyjnych. Np.: można dać 1 PIK z rękami które kwalifikują się na „PAS” (44 w starszych i sile 8-11PC), bo ręka jest „nieciekawa” lub „tak czułem, że trzeba. Bo da większą korzyść”. Nie ma sprawy, jeśli się „nie trafi” decyzji. To tylko gra.
Dalsza licytacja:
- Po wejściach 1KARO/KIER – negatem są: PAS i przyjęcie teksasu (czyli zalicytowanie odpowiednio 1KIER/PIK). PAS – to „bonus” – można dać z ręką słabą, bez fitu ale z kolorem własnym. Inne odzywki są klasyczne (włącznie z 2TREFL – „Drury”).
- Po PAS-ie – można spasować (jak „prześpi” odpowiadający), zalicytować 1KARO (do pasa) lub naturalnie to co się ma w karcie (szczególnie, gdy gra się z wariantem „warszawskie”).
Jeśli odpowiadający zalicytuje 1KARO (negat lub inna ręka):
PAS(!) – „nic w karcie lub wciągający” (bo otwierający jeszcze coś zalicytuje). To szczególna sytuacja, która może doprowadzić do próby „złapania” opsów (np. na 1KIER z kontrą).
KONTRA – „coś w karcie”. Czyli, praktycznie, fity w starszych lub JEDNA czwórka starsza i dobry fit karowy . Siła od 6 do 10/11PC
INNE – naturalne
Po wejściu 1PIK – można dać PAS (najczęstsza „akcja”, w zasadzie z min 3 pikami) albo zalicytować 1BA (które też nie forsuje). Pozostałe odzywki:
2TREFL(!) – 15+PC; silne pytanie o skład (Relay). Nic nie mówi o treflach.
2KARA – 55 – jak Wilkosz (min 1dna 5tka starsza) w sile do 14 PC
2KIER/PIK – konstruktywne; nie forsuje ale zachęca do licytacji (z ręką od 7 PC i fitem należy podtrzymać licytację!); naturalne 5+ licytowana
2BA – do gry; odpowiedzialne
INNE – bloki lub do gry.
W sekwencji:
N E S W
1trefl 1pik(!) pas 2trefl(! – relay 15+PC)
Pas ?
Wariant 1:
2KARO(!) – wtórny negat do 6 PC (i dalsza licytacja w rękach W)
2KIER/PIK – 7-11PC, 4 licytowana.
2BA – 7-9 bez 4 starszych
3TREFL/KARO – 5 licytowana; od 7PC;
3KIER/PIK – naturalne 6+ licytowana 4-7PC
Wariant 2:
2KARO/KIER/PIK – naturalne (w zasadzie 4+licytowana); ręka minimalna
2BA – góra siły; skład równy
3TREFL/KARO/KIER/PIK – 5+ licytowana, góra siły
Wariant 3: (teksasowy):
2KARO/KIER – „zalicytuj 2KIER/PIK!” ; 4+ kiery/piki, ręka słaba/minimalna
2PIK – „zalicytuj 2 BA!”; do gry. Ręka maksymalna
2BA – „Zalicytuj 3 TREFL”. Ręka z kolorem treflowym (potem PASS) lub karowym (potem 3 KARO)
INNE – 5+ licytowana; maksimum siły
Trzy warianty bo 3 szkoły licytacyjne (wszystkie praktycznie przetestowane). Wybór należy do użytkowników.
A co gdy skontrują? Obowiązuje zasada: „PAS dopuszcza grę z kontrą (a więc min 3 karty w kolorze skontrowanym), zaś „rekontra” wyklucza grę z kontrą (a więc max 2 karty w skontrowanym kolorze)”. Oczywiście można zalicytować „swój kolor” – do pasa, lub 1BA – „do wyboru” (najczęściej ręka 2-kolorowa). No i „niech się dzieje!”
UWAGA:
Szczególna sytuacja powstaje, gdy padnie otwarcie 1 TREFL po dwóch pasach. Obronę utrzymujemy bez zmian, ale „odpowiedź” 2 TREFL zmienia znaczenie na: „min 5-4 w młodszych – pasuj lub popraw na 2 KARO”.
Nowe (!):
Po 3 pasach i otwarciu 1 trefl następuje zmiana interwencji na ręce bezpośrednio po 1T:
N E S W
Pas pas pas 1T
?
PAS – ręka dowolna; nie chcę interweniować, bo założenia nie takie lub „nie bo nie”
KONTRA (!)- min 44 w starszych
1 KARO(!)- 6/7 kierów i 4 piki 7-10 PC
1KIER(!)- 6/7 pików i 4 kiery 7-10PC
1PIK(!)- 0-11PC skład dowolny. Destrukcja
1BA(!)- 7-10PC; trój kolorówka typu „orbis”. W skrajnym przypadku 5431 też jest trójkolorówką
Na koniec:
W/w obrona została opracowana i sprawdzona w grze praktycznej przez ostatnie 6 lat. Grając z różnymi partnerami oraz korzystając z doświadczeń moich przyjaciół grających tym systemem stwierdzamy:
– obrona jest „prosta” w konstrukcji
– przyniosła korzyści albo jej stosowanie NIE MIAŁO WPŁYWU na ostateczny wynik rozdań. A to jest dobrą rekomendacją
– próby złapania na 1PIK z kontrą przez oppsów nie przyniosły straty (o co sam nigdy nie podejrzewałem, że może się przydarzyć…). Pewnie dlatego, że oppsy mają obawę o utratę zapisu częściowego z gry własnej(?)
– jest sporo emocji po wejściu 1PIK. Szczególnie PO PARTII.
– wzmaga się poziom koncentracji w czasie licytacji po otwarciu 1 TREFL. Napiszę, że od dłuższego czasu wprost czekam, aż padnie otwarcie 1TREFL, aby zastosować tę obronę.
– pojawiają się nowe obszary licytacji dwustronnej.
Powodzenia.