Rozpoczęliśmy 30.03.2020 a zakończyliśmy 11.06.2021.

Sama platforma BBO nie daje zbyt dużo możliwości jeśli chodzi ustawienia ruchu par pomiędzy stolikami czy też nawet dodanie 1 stolika po tym jak turniej się rozpoczął. Ponieważ mieliśmy turnieje bezpłatne na tej platformie to również narzędzia dla sędziego były bardzo ograniczone. Jednakże cieszymy się faktem, iż można było nawiązać chociaż minimalną rywalizację brydżową w czasie gdy na żywo było to nie do zrealizowania. Wielokrotnie instruowaliśmy chętne osoby do gry na platformie BBO jak założyć konto czy też zarejestrować się do naszego turnieju.

Zapał był, radość była, rywalizacja również. Jednakże w dużej mierze nasze wrocławskie środowisko było bardzo skromne jeśli chodzi liczebność na turniejach. Musieliśmy dopuszczać osoby spoza DS. aby turnieje były liczniejsze. I tutaj był podstawowy problem. Osoby, których się nie zna, zachowywały się bardzo niekulturalnie. (niestety). Kilka razy musieliśmy blokować różne osoby, które chowając się za ekranem monitora pozwalały sobie na zbyt dużo. Siedzenie sędziego przed ekranem monitora przy każdym turnieju w tygodniu przez tak długi okres trwania turniejów spowodowało reorganizację życia prywatnego. Nie mniej jednak udało się zrealizować kilka tzw. streamów online na platformie https://www.twitch.tv/juniorree jak i youtube. Nasze newsy były publikowane na naszej witrynie https://www.brydz.online/ jak i https://twitter.com/BrydzOnline

Szkoda tylko, że na stronie DZBSu nie było dodatkowych newsów czy informacji dla brydżystów.

Celem gry na BBO była fajna zabawa i sportowa rywalizacja fair-play. Jednak nie obyło się bez incydentów, które lekko można określić jako nadużywanie możliwości grania online. Wielokrotnie gdy było włączone Kibicowanie turnieju zauważyliśmy stałych bywalców, którzy śledzili graczy albo wisieli nad jakimś stołem. W związku z powyższym musieliśmy Kibicowanie wyłączyć. Kolejną kwestią było ustawienie czasu na 1 rozdanie w turnieju. Tutaj wielokrotnie eksperymentowaliśmy aby dopasować możliwości graczy do możliwości przechodzenia par w turnieju BBO. Niestety automat BBO nie pozwalał np. na rozgrywanie kolejnego rozdania jeśli do końca rundy pozostało mniej niż 3 min. Gracze obwiniali wtedy sędziego, że im nie pozwolił na grę….co oczywiście nie było słuszne i sędzia musiał tłumaczyć, że nie ma na to wpływu. Drugim nagminnym przypadkiem było kończenie rozgrywki po wykorzystanym czasie na rundę. Tutaj również automat BBO niezależnie od tego w jakiej fazie rozdania (licytacji czy rozgrywki) dokonywał zmiany i dokonywał zmiany do następnego rozdania.

Pomimo wyjaśnień i udzielania informacji to sędziowie byli obwiniani za różnego rodzaje incydenty/zdarzenia gdzie w 99% nie mieli na to żadnego wpływu. Przykładem może być również opcja Undo (Cofnij). To przeciwnicy musieli wyrazić zgodę na cofnięcie czy to licytacji czy też zagrania (każdy jeden turniej miał tą opcję włączoną).

Reasumując poświęciliśmy dużo swojego czasu na to aby stworzyć chociaż cień możliwości gry w brydża sportowego i myślę, a nawet uważam, że się to udało.

Tabelka plusów i minusów. Podsumowanie:

+
1 Aktywizacja graczy Brak informacji na stronach dzbsu
2 Utrzymanie kontaktów / spotkanie towarzyskie Brak pkli
3 Zaznajomienie z platformą BBO Niska frekwencja
4 Analiza rozdania LW Brak poczty pantoflowej wśród graczy
5 Liczenie do ewentualnego cyklu GP Uboga możliwość konfiguracji turnieju
6 Promocja możliwości gry w brydża w internecie Brak ustawień rotacji
7 Internetowe Mistrzostwa DS Turnieje dwóch prędkości
8 Brydż na fali dla Wrocławia Wymuszanie opóźnień w celu uzyskania AVE
9 Turniej bez wpisowego Opóźnianie gry przez graczy
10 Bez kontaktu bezpośredniego Niepoprawne liczenie wyników przez platformę (min. max prop.)
11 Szlifowanie systemu Ucieczki zawodników
12 Rozkłady na stronie www Podmiany graczy w trakcie turnieju
13 Długa fala Przejawy braku kultury mówiąc delikatnie
14 Dodatkowe doświadczenie Kłótnie, wyzywanie i oskarżanie o oszustwo
15 Nietypowe przypadki sędziowskie Gra frywolna, często niezwykle skuteczna
16 Wątpliwości co do czystości gry
17 Często bezrefleksyjne pretensje, obiekcje i uwagi, a najczęściej niezwiązane z sędziowaniem
18 Telefoniczny helpdesk z obsługi komputera
19 Sędzia – psycholog i negocjator na telefonie zaufania
20 Brak alertowania, poprawnego tłumaczenia odzywek
21 Wzywanie sędziego możliwością uruchomienia prywatnego czatu
22 Wzywanie sędziego do undo
23 Zablokowanie możliwości kibicowania
24 Spam na pocztę uczestnika usuniętego z listy grających
25 Usuwanie zawodników z listy 🙁
26 Problemy z importem do programu liczącego
27 Obarczanie sędziego za problemy na które nie ma wpływu
28 Trudności z komunikacją
29 Wymuszanie zmian wyniku
30 Średnio 4h dziennie poświęcony na obsługę turnieju

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *